8 Ağustos 2009 Cumartesi

Friends


Fazlasıyla bağımlılık yaptı Friends bana son 3 haftada. Evet 3 haftada 7 sezon bitirdim ve önümde izleyeceğim 3 sezon daha var.. Muhtemelen bu hafta içinde bitecektir. Bu kadar hızlı gitmeme de kızıyorum aslında çünkü bittiğinde kendimi büyük bir boşluğun içinde bulacağım kuşkusuz..

Bir gece de izleyebileceğin bölümleri izledikten sonra 'hadi yatmadan bir bölüm daha' diye diye 4-5 bölüm daha kendini izlettiren apayrı birşey Friends. Şu an ilk kez izliyorum ancak sıkılmadan her bölümünü bir kez daha izleyebilirim bunun garantisi var yani. Hani kalk moralin bozukken izlemeye başla terapi gibi gelir Friends insana. Aynı zamanda insanı garip duygular içine de sokmakta bu dizi.Diziyi izledikçe 'lanet olsun bu ortam niye burda yok lan' diyor insan. Friends'in bence en önemli özelliği ise 10 sezon boyunca çizgisini hiç bozmamış olmasıdır.

Beğenilmesinin nedeni sadece esprilerin güzelliği değil bu esprilerin karakterlere çok iyi derece de bütünleşmesinden dolayıdır. Karakterleriyle de kendini izlettiriyor Friends. İlk izlemeye başladığımda Ross ve Chandler ikilisine bayılmaktaydım ancak ilerleyen sezonlarda esprileriyle beni daha da güldürmeye başlayan bir adam ortaya çıktı. Joey.. Dizi boyunca kendisine alışamadığım ve esprilerine bir kaç istisna dışında hiç gülmediğim bir-iki karakterde var elbet. Phoebe.. Bir kere neden olduysa itici geldi ve şu kalan 3 sezonda da onun hakkında düşüncemi muhtemelen değiştirmeyeceğim. Bir diğer karakter ise Janice.. Gecenin bi vakti o ses tonu o gülümsemesi o kadar itici geliyor ki şu diziyi insani saatlerde izliyor olsaydım belki sevebilirdim. Ve yine çok sevdiğim ancak kısa süre dizide kalan bir isimden daha bahsetmek istiyorum. Emily.. İngiliz aksanına karşı zaafım var kardeşim. Seviyorum bu tipleri dizilerde.. Emily'de kısa süre dizide kaldı ama gönlümün tahtına oturdu..


Son olarak dizinin 6 ana karakterine göz atalım..

Rachel: İzledikçe bu kadına aşık oluyor insan be.. Dağınıklığı, hafif saflığı, şımarıklığı ve sinirlendiği zaman gözü dönmüş bir şekilde çıldırması Rachel'ı Rachel yapan özellikler. İlk sezondaki hallerinin ardından olgunlaşıp, iş dünyasında kariyer edinmiş -ve sonrasında çocuk sahibi de oluyormuş- ve bölümler ilerledikçe nedense daha da güzelleşmiştir :)

Chandler:
Dizinin ilk sezonlarında favori karakterim olan Chandler daha sonra Monica ile ilişkiye girerek ve hatta evlenerek gözümden düştü ancak yine de hazır cevaplığı ve kopartan esprileri ile sırtı yere gelmeyen bir karakterdi gözümde. Yanımda her zaman onun gibi bir adam olmasını isterdim. En berbat durumda bile yüzünüzü güldürebilecek bir karakterdir. Bir çok konuya 'have no idea' diyerek bakan Chandler'ın kopartan sahnelerinden biri de ilk sezonda yılbaşı gecesi saat 12'yi vurduğunda 'somebody kiss me' diye bağırmasıydı..

Moniaca: Heh işte bu tip dizilerde her zaman olan tipik bir karakter. Doğrucu bir karakter olan Monica aynı zamanda fazlasıyla titiz ve elinden her iş gelebilecek bir ev hanımı görüntüsünde. Ancak onun bu hali bile tatlı hallerinin önüne geçemiyor. Hırslı ve rkabetçi tarzı ile en gereksiz olayların veya iddiaların kendi lehine sonuçlanması için elinden geleni yapan Monica, her takımın kadrosunda görmek isteyeceği türden bir isim..
Ve tabii ki Monica diyince.. "a little one; a two; a one, two, three; a three; a five; a four, a three-two; a two, a two-four-six; two-four-six; four a two; two; four-seven; five-seven; six-seven; seven, seven, seven, seven, seven-seven-seven-seven-seven-seven" bunu yazmadan olmazdı.

Joey: Ve işte belkide dizinin en nefret edilesi ancak en sevdiğim karakterine geldim. Nasıl tarif edeyim bilemiyorum ama onu şu dönemin en iyi Sit-Com'larından biri olan Himym'den Barney ile eşleştirirsek yanlış yapmış olmayız herhalde. Hemen hemen her bölümde elinde bir sandvich'le yada bir şeyler atıştırırken karşımıza çıkan Joey esprileri ile kırıp geçirmektedir. Dostluğuna sonuna kadar güvenebileceğimiz Joey'in başına her zaman en komik olaylar gelmiştir. Joey'i izlerken insanı kopartan ve kendisini sevmemi sağlayan replikleri 'How you doing?' ve uzunca söylediği 'Nooooo!!'' cümleleridir.

Ross: Dramatik bir şekilde tanıdık onu ilk bölümde. Karısının hamile bir lezbiyen olduğunu öğrenen Ross yıkılmış bir haldeyken karşısına çıkan eski aşkı Rachel ile yeniden hayata dönmüştür. Ross'un kardeşi Monica'dan pek farkı yoktur aslında. O da bir çok şeyin doğru ve düzenli olmasını isteyen, aynı zamanda duygusallık bakımından tavan yapan ve başarısız evlilikleri ile kaderden bir çok tokat yemiş bir kişiliktir. Ayrıca anlatacağı hikaye vs gibi bir çok şeyde çevresindekilerin canını sıkmayı başarır. Onun en çok sevdiğim sahnesi ise; dişlerini beyazlattığı bir bölümde kız arkadaşı romantikliği sağlama açısından ışığı kısmayı teklif eder ve Ross'ta bunu memnuniyetle kabul eder. Karanlık ortamda dişleri daha da belirgin ve korkutucu olan Ross'un hafif bir gülümsemesiyle kızdan çığlık yükselir "what's the matter with you?" Ross'tan gelen cevap: "what's the matter with me!!''

Phoebe: Evet dizide tek sevemediğim bir karakter oldu. Salaklığı son derece ileri boyutlara çıktığı zaman komik olmak yerine çıldırtan Phoebe'nin şükür kizaman zaman seviyeli ve güldüren esprileri oldu. Şarkılarıyla dizi de ön planda olan Phoebe'nin en meşhur şarkısı ile yazıya veda edelim..

smelly cat, smelly cat
what are they feeding you?
smelly cat, smelly cat
it's not your fault

Bana diziyi tavsiye eden ve dvd'lerini gönderen kardeşim sürekli olarak izlememi istiyordu. -Burdan bu güzel diziyi izlememi sağladığı için ona da teşekkür ederim o okuyunca anlar- ''Bir kere izleyince bir daha bırakamayacaksın.'' diyordu. Eheh harbiden de öyle oldu..
*Son*

4 yorum:

onur dedi ki...

açıkçası ilgimi çekti şimdi izlemeye başlıcam bende bakalım nasılmış görücez

dwayde dedi ki...

Kaan dizi sarmış olabilir ama bu kadar sana zarar. Gözün, kafan dağılıp gitmesin... :)

Kişisel görüş bir diziyi bu hızla izlemenin diziye hakaret olduğunu düşünüyorum. Bu benden başka herkese göre değişik olabilir ama bana göre böyle. Big Bang ve Lost'u bile sınırlı sınırlı takip edip yakalamıştım...

Kaan Mert dedi ki...

Dizi ayrı birşey yahu bırakamıyorsun ki :D Gecelerimi esir aldı, tutsak etti bein kendine.. Yakında bitecek ama bitmesini de istemiyorm beah :P

dwyanewadecns dedi ki...

Kardeşinnn tavsiye ederde kötümü olur bee Kaan'mm.. Valla karakterleri çözmüşün artıık.hepsinin belli replikleri oldu 10 sezon boyunca ama hiç başrol olmadı dizide 10 sezon boyunca dayanılır olmasının sebebi ve aynı çizgide güldürmesi bundan kaynaklı bence. 10.sezon bitince evet bi boşluk oluyor hüzünleniyor insan ama tekrar tekrar aynı şekilde sıkılmadan izleyebileceğin bi senaryoya sahip.
keşke bizimde böyle bi arkadaş ortamımız olsaydı güzel olurdu gerçekten.. monicanın olaya koptugumu belırtıyorum :) yüreğine sağlık.. aramıza hoşgeldin Friends manyağımm :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...