20 Ekim 2010 Çarşamba

Fenerbahçe:86 - Lıetuvos Rytas:69


Bu sezon final four hedefi ile yola çıkan ve kadrosunu şekillendirek Fenerbahçe Ülker Euroleague'de bu sezonki ilk maçına seyircisi önünde çıktı. Lietuvos Rytas'ı evinde ağırlayan Fenerbahçe maçtan 86-69 galip ayrılarak Avrupa arenasına iyi bir başlangıç yapmış oldu.

Maça Fenerbahçe oldukça istekli başladı. Hücumda yüzdeli bir çeyrek geçiren sarı lacivertliler işin savunma yönünde de fazlasıyla iyiydi. İlk çeyrek sonucu zaten oynanan basketbol adına bilgi vermekte:24-16 Fenerbahçe'de hafta sonu Banvit'e karşı müthiş performansıyla lige merhaba diyen Lavrinovic Avrupa arenasına da iyi başladı. İlk çeyrek fazlasıyla efektif bir oyun oynayan Lavrinovic 11 sayıyla ilk çeyreği kapattı. Özellikle üçlükleri ile rakip savunmanın kilidini çözdü. Bunun dışında Ukic ve Tomas ilk çeyrek başında oyundan çıkmadan önemli katkılarda bulundular. Ukic hızlı hücumları çok iyi organize etti ve takımın skor bulmasında oldukça etkiliydi. Rytas'ta ise ilk çeyrek attığı 5 sayı ile öne çıkan isim Bjelica oldu.

İkinci çeyreğe Oğuz Savaş'ın sayıları ile başlayan Fenerbahçe rakibin hızlı tempolu oyununa karşılık verince bir anlık bocalama yaşasa da rakibi top kaybına zorlayarak çeyreğe 8-2 ile başladı. Bu dakikadan itibaren oyun zaman zaman Rytas kontrolüne geçti zaman zamansa Fener rölantiye alarak basketbolunu sürdürdü. Haliyle ilk 2 dakikadaki 8 sayının ardından çeyreğin kalan 8 dakikasında sadece 8 sayı bulabildi Fenerbahçe. Ancak hücumda ne kadar zayıf bir dönem geçiriyor olsa da savunmayı elden bırakmayarak Rytas'a aynı süre içinde sadece 9 sayı şansı tanıdı ve farkın kapanmasını önledi.

Fenerbahçe'de Lavrinovic-Tomas ve Ukic üçlüsünün dışında benchten gelen isimlerinde ilk yarıda önemli katkıları vardı. Oğuz Savaş skorer oyunu ile skorda Fener'in öne fırlamasını sağlarken, Kinsey hareketli oyunu ile Rytas guardlarına zor anlar yaşattı. Kaya ise skor bulamamasına karşın ribauntlarda verdiği katkı ile önemli işler yaptı ki 7 dakikada 7 ribaunt fazlasıyla etkileyici. Rytas'ta ise Newley biraz ön plana çıkmaya çalıştı ama takımın kötü bir gece geçiriyor olması onun performansının silik gözükmesine neden oluyor.

Üçüncü çeyreğe Ukic'in üçlüğü ile başlayan ve devamında Lavrinovic'in üçlüğü ile skorer oyununa devam etti Fenerbahçe. Bu çeyrekte oyun genelde Vidmar'ın üstünden oynandı ki bir iki hücumda üst süte basketi bulunca sıcak el olarak sürekli top ona indi hücumlarda. Gerçi Fenerbahçe'nin klasik basketbol anlayışıdır uzunlara top indirmek ki bugünde istatistiklere baktığımızda üç uzununun skor anlamında oyunu domine ettiğini görebiliyoruz. Bu akşam Vidmar-Lavrinovic-Oğuz üçlüsü kaydettiği 48 sayıyla oyunu kopartan isimler oldular.

Son çeyreğe 17 sayı farkla giren Fenerbahçe skor üretmekte zorlanınca fark bir anda 12'ye indi ve acaba mı sorusu sorulmaya başlandı. O anda sahneye çıkan Vidmar ve Kinsey'in aleey-oup basketi ile psikolojik ve skor açısından avantaj yine sarı lacivertlilere geçti. Maçın son bölümünde Rytas yine kolay basketler bulsada aradaki fark oyunun krize girmesine izin vermedi ve Fenerbahçe maçı kazanarak ilk galibiyetini aldı. Ayrıca Cemal Nalga'yı da sadece ilk periyot izleyebildik adam akıllı. Maçın adamı Lavrinovic gibi gözükse de kritik zamanda gelen basketleri ve uzun zamandır en iyi performanslarından birini sergileyen Vidmar'a oyumu veriyorum ben.

Fenerbahçe gösterdi ki bu takımdan yüksek bir başarı beklememek için bir neden yok. Daha sezon başı olmasına rağmen itekli savunmaları var. Hücum belki şu an istenilen seviyede değil ama zamanla o da oturacak ve komple bir takım olacaklar. Uzunlar üzerinden oynanan oyunların yanı sıra Ömer-Ukic-Tomas gibi kısaların da zaman zaman oyuna damga vurması her oyuncudan katkı alınabilecğeinin göstergesi.

Ayrıca yazının sonunda Fenerbahçe seyircisine de teşekkür etmek istiyorum. 9.000 civarında seyirci izledi maçı salonda. Geçtiğimiz sezon seyirci konusunda hayli sıkıntı yaşayan Fenerbahçe için bence bir açılış maçı açısından fazlasıyla iyi bir seyirci potansiyeliydi. Bu desteğin artarak diğer grup maçlarında da sürmesini bekliyoruz.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...