3 Kasım 2010 Çarşamba

Wizards 116-115 Sixers (Çaylak mı Dediniz?)


Wizards'ın evindeki ilk maçına galibiyet alamamış olarak çıkıyordu. Sixers'ta oynadığı üç maçta galibiyet alamamıştı ve Wizards deplasmanından galip dönmek istiyorlardı. Maçın bir diğer önemi de 2010 draft sınıfının ilk iki sırası olan John Wall ve Evan Turner'ın ilk kez Nba'de karşılaşıyor oluşuydu. Çekişmeli geçen maçı Wall'ın müthiş performansı sonunda uzatmada 116-115 kazanan taraf Wizards oldu.

Maça Holiday'in üstün performansı ile iyi başlayan ve skorda üstünlüğü sağlayan Sixers henüz ilk çeyrek bitmeden sayı üstünlüğünü kaybediyordu. Benchten gelerek ilk devre ekstra katkı veren Nick Young Wizards'ın geri dönüşünde başrolü üstleniyor ve takımını o bölümde sırtlıyordu. İlk devre 14 dakikada 15 sayı üreten Young maçı da 20 sayıyla tamamlıyordu. İlk çeyrekte Sixers'ın iki-üç adım öne fırlayışı ve Wizards'ın geri dönüşü ile bir sayı farkla kapanan ilk çeyrğin ardından maç sonuna kadar skor ortada gidiyordu.

Maçı kazanma noktasına gelen Sixers son çeyreği Wizards'a oranla daha iyi oynayan taraftı. Gerçi maç boyu ne yaptığını bilerek oynayan bir Sixers vardı sahada Wizards'a göre ama (!) son 3 saniye kala 3 sayı öne geçen Sixers, Wizards'ın son saniye üçlüğüne engel olamıyordu. Aslında Wizards'ta bir dönem ülkemizde de forma giymiş ve maç boyu 9 dakika oyunda kalmış Cartier Martin tercihi ile sürpriz yapıyor ve Sixers defansını zayıf bir noktasından vuruyordu.

Uzatma periyodunda iki takımda iyi savunma yapaadı top kayıpları oldu ama kolay basket imkanı da tanınmadı. Serbest atışları daha isabetli atan taraf olan Wizards maçı da kazandı. Hücum gücü yüksek olmasa da fizik gücünü kullanarak aldığı fauller ile skora giden Blatche son sözü söyleyen isimdi maçta. Aslında Hinrich varken Wall çok iyi bir maç çıkartırken son topu Blatche üzerinden oynamak biraz delice geldi ama serbest atışları sorunsuz halletmesi maçı kazandırdı Wizards'a. Zaten iki son topuda sürpriz isimler üzerinden kullanan Wizards iki tercihinde de amacına ulaştı.

Sixers adına sezon başında övdüğüm bir isim vardı Jrue Holiday. Geçtiğimiz sezonun son bölümünde kendisini gösteren ve hazırlık maçlarında da ciddi ciddi mesajını veren ve ilk beşe yerleşen Holiday buna rağmen sezona kötü başlamıştı. Louis Williams'ı ilk beşten eden Holiday'in kötü performansına karşılık benchten gelen Williams ise muazzam performanslar göstererel lige harika bir başlangıç yapıyordu. Ciddi ciddi Holiday'in yerini tehdit ediyordu Williams. Dün ilk çeyreğe harika başlayan Holiday 14 sayısının çoğunu bu çeyrekte üretti. Maçı da 14 sayı 13 asist ile tamamlayan Holiday tekrardan mesajını vermiş oldu Collins'e.


Louis Williams ise benchten gelerek takımının en skoreri oldu. 30 sayı 3 asistle oynayan Williams maçın en etkili isimlerindendi. Williams bu maç fazlasıyla iyiyken Iguodala ise yokları oynadı. Kritik anlarda sorumluluk almayan Dre son topu ise kullanan isimdi Sixers'ta. Aslında o son topta da karışıklık yaşandı. Williams potaya doğru ilerliyordu ki onun kullanması doğruydu bence ama birden topu Iguodala'ya çıkarttı ve onu zorlama bir şuta itti.

Çaylakların performansına bakacak olursak Wall muhteşem bir maç çıkarttı ve takımını galibiyete taşıdı. İstatistiklerine bakacak olursak pek çaylak performansı gibi durmadığı da açık. Ligin bir numaralı seçimi Wall sezona da harika başladı. 29 sayı 13 asist ile oynaması başlı başına bir olayken savunma yönünde de 9 top çalma ile mücadele vermesi Sixers'a karşı tek başına büyük işler başardığını gösterir. Hawks maçındaki performansını da beğenmiştim Wizards'ın dün gece de beğendim. İzlemesi çok keyifli gerçekten.

Turner'a bakacak olursak aslında kumaşı iyi ama yanlış takımda oynuyormuş hissi veriyor. Iguodala ile aynı bölgede olmaları ve ilk beşte olması gerekirken bu sebepten dolayı benchten gelerek kısıtlı süreler alması bunu açıklıyor. Sadece 7 şut kullandı dün ve maçı 9 sayıyla bitirdi. Sixers adına olumlu bir gelişme ise Brand'dan. Büyük umutlarla takıma getirilen ancak iki sezondur istenilen verim alınamadığından takası da zaman zaman gündeme gelen Elton Brand lige çok iyi başladı ve takımda lider gibi oynuyor. Son hücumlarda elini taşın altına sokması ve pota altında faydalı işler yapması bu takımda daha yapacaklarını olduğunun göstergesi.

Wizards ilk galibiyetini aldı ancak takım olarak beğenimi kazanamadılar. Hücum tercihleri zaman zaman çok gereksizce oluyor. Hala daha takım olabilmiş değiller. Yatıp kalkıp Wall'ın şu performansına ve gelen ekstra katkılara şükretsinler yoksa şu maçı da alamazlardı. Sixers daha derli toplu bir takım Wizards'a göre kesinlikle.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...